Rytoj Europos Parlamente vyks balsavimas dėl milžinišką žmonių pasipriešinimą sukėlusios autorinių teisių direktyvos (https://www.eff.org/deeplinks/2019/03/european-copyright-directive-what-it-and-why-has-it-drawn-more-controversy-any). Jeigu šis įstatymas bus priimtas, neteksime laisvo, visiems prieinamo ir visų kuriamo Interneto – jį pakeis uždaros didžiosios platformos.

image


11 šios direktyvos straipsnis įteisina vadinamąjį “link tax” – žurnalistikos portalai turėtų teisę riboti ir apmokestinti nuorodas su trumpa peržiūra į jų skelbiamą turinį. Tai dar labiau paskatins Interneto skaidymąsį ir stambiųjų platformų augimą. Daugiau apie šio straipsnio žalą: https://juliareda.eu/eu-copyright-reform/extra-copyright-for-news-sites/.

13 straipsnis (aka “Censorship machines”, https://juliareda.eu/eu-copyright-reform/censorship-machines/) įpareigoja interneto platformas automatiškai skanuoti įkeliamą turinį ir blokuoti potencialiai autorių teises pažeidžiantį turinį.
Net nekreipiant dėmesio į tai, kad normaliai veikiantys  filtrai šiuo metu techniškai neįgyvendinami, o jų įdiegimo kaštai sužlugdytų ar Europoje priverstų blokuoti daugybę puslapių, šį direktyva tiesiogiai įpareigoja sukurti ir taikyti masinį interneto turinio sekimo ir cenzūravimo framework'ą. Automatinio filtravimo priemones taip pat turėtų įsidiegti ir tokios platformos, kaip Wikipedia ar atviro kodo dalinimosi puslapiai. O kaip gerai sekasi automatiškai filtruoti turinį, turbūt gerai parodo nesenas katastrofiškas Tumblr bandymas automatiškai filtruoti suaugusiems skiriamą turinį (https://hyperallergic.com/474860/tumblrs-new-adult-content-filter-thinks-this-bowl-of-fruit-is-nsfw/).

Tik vienas Lietuvos europarlamentaras, Bronius Ropė, viešai pareiškė balsuosiantis prieš šią direktyvą (https://www.pledge2019.eu/en duomenimis).  Programuotojai, kūrėjai ir apie technologijas nusimanantys žmonės reikalauja likusių mūsų atstovų nesugadinti geriausio civilinės infrastruktūros projekto žmonijos istorijoje.