Einu pro didžiausią gyvenime matytą statybų aikštelę - turbūt duobė kokia 2x2km, o aplink jau pastatyti namai, tik be langų ir be apdailos - tai jaunas kvartalas, kuriame jo vystytojai ruošiasi įkurti “Internet of things iš kažkokio bla” įmones. Šio kvartalo pakraštyje - jau įrengtas įmantriai į šlaitą įbruktas pastatukas, pristatomas kaip “Design Commune” pirmieji šio pastatuko gyventojai - Šenženo meikerspeisas.

Tai anksčiau buvę Seeedstudio patalpos. Nepaslaptis, kad patys Seeedstudio ir įkūrė šį darinį - pradžioje jis sukosi mažutėse patalpėlėseį hipsterių ir dizainerių rajone, bet vėliau pradėjo rinktis respektą ir medalius nuo vietinės valdžios ir verslo atstovų, Seeedstudio išaugo savo senąjį ofisą ir išsikėlė kitur, o CHAIHUO meikerspeisas pasiupgreidino į X.FACTORY - “maker pro” pakraipos hubą.

Šitas hubas visiems patinka - Seeed paliko jims daug senos įrangos, rajono nekilnojamojo turto vystytojas neima iš jų nuomos, o savivaldybė skiria piniginę paramą, vietinė chebrytė jau pavargo vedžioti delegacijas iš visos kinijos ir rodyti, kaip jie čia stumia inovaciją ir iš naujo stato Kiniją. Taip pat meikerspeisas smarkiai įsivėlęs į visokius valstybinius projektus, kurių rėmuose yra įkūrinėjami meiker/haker/speisai mokyklose ir kituose miestuose.

Šiuo metu darinys turi apie 60 narių. Nariai paprastai ateina su projektais, tikėdamiesi gauti kažkokių konsultacijų iš kitų narių, taip pat iš savo pusės pasiūlo, kuo galėtų pasitarnauti kitiems. Narystės mokestis - 100USD/mėn.

Ateinu, kaip tarėmės, po 1700. Prie durų trinasi grupelė, viduje, ofisiuke prie monitorių dūzgia merginos - artėja Šenzeno Makerfairas, kurio pagrindiniai organizatoriai ši chebritė yra. Mano vedlė Violet vedasi mane į ekskursiją.

Metalo dirbtuvėje stovi modernokos CNC frezavimo staklės

Pora lazerių

Tekinimo staklės

Šalia lauke chebra virina Makerfaire logo, kiti kemša helovyninius moliūgus rgb ledais ir arduinais.

Panašu, kad ir pas juos atsilupėlių netrūksta - kažkoks šmikis frezavo medį metalo frezavimo staklėmės. Kartu su Violeta siuntam ir dalinamės dantų griežimo persmelktomis istorijomis.

Medžio dirbtuvėjestovi routeris, keli apdulkėję nenaudojami 3D printeriai ir robotinė ranka. Iš viso šito aktyviai veikia tik routeris, nes chebra irgi nesenai persikraustė ir dar ne viskam surado vietą.

Teoriškai kiekvienas narys savo daiktus turėtų laikyti standartinėje dėžutėje, bet praktiškai, sandėly yra normalus dar neįsigalėjęs bardakas.

Dar yra auditorija, pora kabinetų su stalais, vadinamais “hot desks” - tai co-workingo erdvė, stebėtinai mažas ir skurdus kampas elektronikai (Šenžene visą prototipavimą daro pro įmonės?) ir mažydis susitikimų kambarys. Mėginsime su šita vieta palaikyti tampresnį ryšį ir tikimės, dar čia sugrįšime keistis patirtimi ir įgūdžiais.

… ir kodėl aš nenusipirkau bilieto pora savaičių vėliau?